Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Bezpieczna Szkoła

PartnerzyFacebook

Dziennik Elektroniczny

Powitanie

Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie
ul. Szkolna 1, 59-140 Chocianów
tel. +48 76 818 50 19, fax. +48 76 818 49 15 e-mail: gimchocianow@home.pl, www.gimchocianow.pl

Projekty edukacyjneWYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016

kiermasz


W załączniku do pobrania wykaz podręczników na rok szkolny 2015/2016 dla klas II i III gimnazjum. Zachęcamy do zapoznania.

Klasa II

Klasa III

FINAŁ POWIATU POLOWICKIEGO W LEKKIEJ ATLETYCE

Sport

6 maja w Polkowicach odbyły się zawody w lekkiej atletyce, na których nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca w następujących konkurencjach:

I m - Ania Mielnik III d- 300 m.
I m - Barbara Stodółka III d- rzut dyskiem
I m – Krystian Błauciak III b- 1000 m.
I m – Maciej Hałabura III b- 2000 m.
II m – Sebastian Tomaszewski III e- 2000 m.
III m - Adrian Iwańczak III a – skok w dal.
III m - Michał Urbiak I d- 100 m.

Opiekunami grupy był Pan Rafał Paliszkiewicz i Pan Jarosław Mołodyński.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


mgr Ewa Kopczyńska

MAJOWE SUKCESY SPORTOWE W PIŁCE NOŻNEJ NASZYCH GIMNAZJALISTÓW

Sport

Dnia 20.05.2015r tj. w środę we Wrocławiu odbył się Dolnośląski Finał Piłkarskiego Turnieju Coca Cola Cup 2015. Barw naszej szkoły broniły zespoły dziewcząt i chłopców. Należy zaznaczyć, że jest to pierwszy historyczny turniej, kiedy w finale dolnośląskim uczestniczyła zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców. Po całym dniu turnieju, rozgrywanego w strugach deszczu nasze drużyny musiały uznać wyższość innych gimnazjów, w większości gimnazjów o profilu sportowym. Finał wojewódzki dla reprezentacji naszej szkoły to nagroda za wygranie II rund i pozostawienie w boju kilkunastu reprezentacji innych gimnazjum w tym gimnazjum sportowego w Bolesławcu. Nagrodami za udział w finale wojewódzkim dla naszych uczniów był sprzęt sportowy marki Zina który otrzymał każdy uczestnik turnieju finałowego.

Skład zespołu dziewcząt: Agata Potyszka, Oliwia Samborska, Patrycja Baran, Weronika Szydełko, Aleksandra Wojtaszuk, Natalia Koreń, Natalia Twardosz, Ewelina Chochulska, Oliwia Cichocka, Nikola Skrzypek oraz Marta Łysiak.
Skład reprezentacji chłopców: Sebastian Urbiak, Adrian Iwańczak, Krystian Błauciak, Marcel Wolan, Wojciech Rostek, Jakub Śledzikowski, Krystian Moritz, Kacper Strózik oraz Alan Wilke.
Opiekunem obydwu zespołów jest Pan Rafał Paliszkiewicz.

Należy dodać, że to już trzeci finał wojewódzki w grach zespołowych w tym roku szkolnym osiągnięty przez naszych gimnazjalistów. Przypomnijmy, że w październiku zeszłego roku reprezentacja chłopców naszego gimnazjum w unihokeju zdobyła 3 miejsce w Finale Dolnośląskim.
Opiekunem tamtego zespołu był również Pan Rafał Paliszkiewicz.

Wszystkim Serdecznie Gratulujemy i życzymy przynajmniej takich sukcesów w przyszłym roku szkolnym.


mgr Ewa Kopczyńska

X PIKNIK GIMNAZJALNY

piknik

Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie od roku szkolnego 2013/2014 bierze udział w projekcie „Be friendly with the environment”. Jest on realizowany w ramach programu Comenius Lifelong Learning Programme. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej. Nasz projekt „Be friendly with the environment” jest projektem wielostronnym, to znaczy takim, który zakłada współpracę z więcej niż jedną zagraniczną szkołą. Ma on na celu zapoznanie się z głównymi problemami ekologicznymi krajów partnerskich, poprawę znajomości języka angielskiego, zwiększenie zainteresowania kulturą, tradycjami oraz zwyczajami krajów partnerskich.
Dotychczas w ramach projektu odbyły się wizyty partnerskie na Litwie, Węgrzech i Turcji,
a obecnie od 18.05.2015 r. do 22.05.2015 r. wszyscy partnerzy projektu przebywają w Polsce, goszcząc w Gimnazjum w Chocianowie.

19.05.2015r. w trakcie X Pikniku Gimnazjalnego odbyło się w naszym Gimnazjum podsumowanie w/w projektu. Naszymi honorowymi gośćmi byli m.in.: Pan Marek Tramś – Starosta Powiatu Polkowickiego oraz Pan Franciszek Skibicki – Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, którzy wraz z Dyrektorem szkoły Panią Haliną Pluta oraz innymi zaproszonymi gośćmi powitali partnerów chlebem i solą , jako symbolami polskiej tradycji.
W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie symbolicznego czeku dla zwycięskich klas
w konkursie z wiedzy ekologicznej o Powiecie Polkowickim. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Polkowicki, który ufundował główną nagrodę w konkursie – wycieczkę po Powiecie Polkowickim dla zwycięskiej klasy.

Po części oficjalnej odbyły się potyczki sportowe wszystkich delegacji. Nasi uczniowie wraz
z uczniami z Litwy, Węgier i Turcji walczyli o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów, który objął honorowym patronatem całe wydarzenie i osobiście wręczył puchary i medale uczestnikom zwodów. Następnie na dziedzińcu szkoły odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz zasadzenie drzew przyjaźni z udziałem wszystkich zaproszonych szkół, Burmistrza Chocianowa, Dyrektora szkoły oraz Radnych Rady Miejskiej w Chocianowie, w tym Wiceprzewodniczących Rady: Pana Janusza Zielonego i Pana Jerzego Likusa. W ramach pikniku odbył się również pokaz Eko mody przygotowany przez wszystkie partnerskie szkoły (w ten sposób zostało zrealizowane jedno z najważniejszych założeń programu Comenius – szerzenie edukacji ekologicznej).

W ramach wizyty w Polsce wszystkie delegacje mogą podziwiać Gminę Chocianów
i Powiat Polkowicki- nasze małe ojczyzny oraz Dolny Śląsk (zwiedzą góry Sudety i Wrocław – stolicę naszego regionu).

Cała wizyta odbyła się w atmosferze wielkiej radości i przyjaźni i stała się wspaniałą okazją do doskonalenia umiejętności komunikacji w języku angielskim. Jak co roku obchodziliśmy w tym dniu Dzień Dziecka – było to wielkie święto, w którym mogliśmy podziwiać spontaniczność, piękno i radość naszych uczniów. Wszystko to mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i przyjaciół szkoły, którym serdecznie dziękujemy.

SPÓJRZ INACZEJ - KONKURS PROFILAKTYCZNY

Konkursy


Dnia 15 maja 2015 na godzinie wychowawczej odbył się szkolny konkurs dotyczący profilaktyki uzależnień p.n. „Spójrz inaczej”. W konkursie udział wzięli uczniowie wyłonieni we wcześniejszym etapie. Celem konkursu było propagowanie zdrowego, wolnego od nałogów stylu życia młodzieży, a także wzbogacanie wiedzy z dziedziny prawa.
Komisja w składzie: Wicedyrektor szkoły Pani Joanna Konrad – Steć, Pani Katarzyna Mroczko oraz Pan Marcin Skrobak przyznała nagrody za najwyższą ilość zdobytych punktów klasie IIIc w składzie: Justyna Bartosz, Patrycja Piec, Paweł Janusz, miejsce drugie zdobyła klasa IIc: Natalia Tomaszewska, Mariola Andruszko, Martin Jurasik, miejsce trzecie zajęła klasa IIIa: Adrian Iwańczak, Marcel Wolan, Miłosz Kaczor. Podczas konkursu został wyświetlony film dotyczący uzależnień p.t.: „Wyloguj się do życia”. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Miejsko – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chocianowie.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy.

REKRUTACJA 2015/2016

Pilne


ZASADY REKRUTACJI ABSOLWENTÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH DO GIMNAZJUM IM. ODKRYWCÓW POLSKIEJ MIEDZI W CHOCIANOWIE Kliknij aby otworzyć

Podstawa prawna:

1. Ustawa o systemie oświaty (DZ. U. 2014r. poz. 7 z późn. zm.).

2. Zarządzenie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Nr 8/2015 z dnia 02 lutego 2015r.

Zarządzenie nr 8/2015 DKO z dnia 2 lutego 2015r. w sprawie terminów rekrutacji do gimnazjów oraz terminów i zasad rekrutacji kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016.

3. Uchwała Nr VII.40.2015 Rady miejskiej w Chocianowie.

KARTA ZAPISU DO POBRANIA Kliknij aby otworzyć

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Konkursy


Maciej Hałabura uczeń IIIb zajął honorowe wyróżnienie i bierze udział w wystawie pokonkursowej ,,Ogólnopolskiego konkursu plastycznego MUZYKA W SZAROŚCI" w Rawiczu . Opiekunem artystycznym był nauczyciel plastyki Bernarda Gołąb.

Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć koła plastycznego ,, EKO-ART" , które prowadzi nauczyciel plastyki Bernarda Gołąb wykonali własnoręcznie BUDĘ DLA PSA oraz zebrali karmę, które to zostały przekazane do pani weterynarz z fundacji ,,Podaj łapę" z Lubina. Uczniowie otrzymali dyplom z gratulacjami. Cieszymy się, że nasza młodzież potrafi zmobilizować się by pomóc potrzebującym zwierzętom.

Bernarda Gołąb

WIELKIE PODSUMOWANIE PROJEKTU: ,,ARSENAŁ PAMIĘCI"

NewsWIELKIE PODSUMOWANIE PROJEKTU: ,,ARSENAŁ PAMIĘCI 2015”- NASI ZDOLNI GIMNAZJALIŚCI JUŻ PO RAZ TRZECI WŚRÓD LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU

W dniu 24. kwietnia 2015r. już po raz drugi w naszym gimnazjum miało miejsce podsumowanie szkolnego projektu miedzyprzedmiotowego realizowanego w ramach przygotowania uczniów do Ogólnopolskiego Konkursu pt. ,,Arsenał Pamięci’. Uroczystość miała formę żywej lekcji historii, bowiem najważniejszym jej elementem było celebrowanie pamięci o przeszłości, budowanie autorytetu dziadka - bohatera i świadka minionych wydarzeń. Podobnie jak w roku ubiegłym gościem honorowym spotkania był Pan Krzysztof Jakubiec, zasłużony harcerz, pedagog, dyrektor jednego z łódzkich liceów, zwycięzca konkursu Mistrz Mowy Polskiej, a przede wszystkim twórca konkursu o tak dużym zainteresowaniu. Warto zaznaczyć, że w tym roku odbyła się już XIV edycja Arsenału Pamięci.

OBCOWANIE Z DZIEŁEM TEATRALNYM - GIMNAZJALNA PRZYGODA ZE SZTUKĄ SCENICZNĄ SPOSOBEM NA KSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI

Ze szkoły


Nic tak nie wyrabia wrażliwości na dzieło sceniczne, jak bezpośrednie obcowanie z nim. Mając na uwadze rozwój kompetencji polonistycznych, w tym upowszechnianie wiedzy o różnych tekstach kultury, uczniowie naszego gimnazjum systematycznie uczestniczą w ,,lekcjach teatralnych”. Obcują z dziełem scenicznym, które pozwala im spojrzeć z innej perspektywy na znane dzieło literackie oraz uczyć się wartościować.
W tym roku szkolnym odbyły się takie trzy spotkania realizowane we współpracy z Narodowym Teatrem Edukacji we Wrocławiu.

1. ,,Talenty- mieć czy być” - 26.11.2014r. spektakl podejmujący dyskusję o odwiecznych dylematach człowieka. XXI wiek to pogoń za wszelkimi dobrami, które tylko pozornie mogą zastąpić nam szczęście, rodzinę, posiadanie przyjaciół. Pieniądz, który w owej sztuce jest szczególnie eksponowany, przejmuje władzę nad człowiekiem. Czyni go bezduszną maszyną traktującą wszystkich przedmiotowo i powierzchownie. Wartość obejrzanego spektaklu wynika z jego przekazu oraz przede wszystkich potrzeby odpowiedzenia sobie na pytania: Jak żyć? Co oznacza mieć, a co być?
Sztuka, w której uczestniczyli nasi uczniowie, do doskonała lekcja wychowania w poczuciu wartości. To też okazja do przeanalizowania dylematów wybranych bohaterów literackich, którzy, podobnie jak my, zmagali się z problemem: Co wybrać? W imię jakich wartości żyć? Co cenić i pielęgnować?
W wyjeździe do CK Muza w Lubinie na ww. sztukę uczestniczyli uczniowie klasy Ie, IIa i IIb. Koordynator - Pani Anna Chodyń.

2. ,,Kamienie na szaniec”- 09.01.2015r. - sztuka będąca adaptację słynnego dzieła Aleksandra Kamińskiego.
Świat, w którym żyjemy, wymaga wskazywania autorytetów. Do ich grona możemy zaliczyć ,,piękne i sztachetne postaci” z tejże książki czyli Rudego, Alka i Zośkę. Swoją postawą pokazali, co to jest przyjaźń i odpowiedzialność. Ponadto wykazali się odwagą w działaniach przeciw okupantowi niemieckiemu. Sztuka inspirowana tekstem literackim znów okazała się lekcją zadumy nad życiem jako wartością samą w sobie oraz prawem do godności. Koordynator wyjazdu: Pani Małgorzata Pawlik.

3. ,,Zemsta”- komedia na motywach tekstu Aleksandra Fredry. Ktoś powie: Czy historia Macieja Raptusiewicza, Rejenta Milczka czy przezabawnego Papkina może wywołać zainteresowania, a przede wszystkim rozbawienie wśród młodego odbiorcy? Czy podejmowana przez Fredrę tematyka, jest wciąż aktualna? Oczywiście czasy się zmieniły, ale my pozostajemy tacy sami: skupiamy się na rzeczach nieistotnych, jesteśmy skłonni do sporów i niepotrzebnych waśni. Próbujemy, tak jak Papkin, przywdziewać maski, byleby tylko coś zyskać. Warto więc czasem spojrzeć na siebie przez pryzmat bohatera literackiego i wyciągnąć wnioski na dalsze życie.
W wyjeździe, który koordynowała Pani Anna Chodyń, uczestniczyły klasy: Ib, I c, Ie, II, b, II d i II e.

Sztuka to wielkie bogactwo. Bezpośrednie obcowanie z nią uczy właściwego odbioru oraz pozwala przeanalizować prezentowane na scenie postawy i zachowania. Cykl zajęć teatralnych to dla młodzieży gimnazjalnej doskonała forma usystematyzowania wiadomości przed egzaminem gimnazjalnym.

Anna Chodyń

Z POLA NA STÓŁ - UCZYŃ JEDZENIE BEZPIECZNYM

News


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA obchodzimy 7 KWIETNIA 2015 r. pod hasłem:
„Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym”
Jakość spożywanych pokarmów (ich świeżość, skład czy ewentualne zanieczyszczenie) znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów.
Każdego roku 2 miliony osób, w tym wiele dzieci, umiera z powodu biegunek wywoływanych przez bakterie obecne w żywności i wodzie.
Stale pojawiają się coraz to nowe zagrożenia bezpieczeństwa żywności. Zmiany w jej produkcji, dystrybucji i konsumpcji, zmiany środowiskowe, nowe pojawiające się patogeny, wszystko to stanowi wyzwanie dla krajowych systemów bezpieczeństwa żywności. Większa mobilność ludzi i rozwój handlu dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo międzynarodowego rozprzestrzeniania się zagrożenia.
WHO opracowała 5 kluczy do bezpiecznej żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności:
1. Utrzymuj czystość
2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
3. Gotuj dokładnie
4. Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
5. Używaj bezpiecznej wody i żywności
Informacje związane z tą tematyką można zaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int oraz na stronach Regionalnych Biur WHO.

NASZE DZIECI I ZAGROŻENIA - DOPALACZE RODZICU! ZAPOZNAJ SIĘ Z INFORMACJAMI!

Pilne


Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby. Niekiedy są nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?
Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze 1

Dopalacze 2

Dopalacze 3

Kliknij czytaj więcej, by dowiedzieć się więcej...

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,494,374 Unikalnych wizyt