Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Bezpieczna Szkoła

PartnerzyFacebook

Dziennik Elektroniczny

Powitanie

Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie
ul. Szkolna 1, 59-140 Chocianów
tel. +48 76 818 50 19, fax. +48 76 818 49 15 e-mail: gimchocianow@home.pl, www.gimchocianow.pl

Projekty edukacyjneOBCOWANIE Z DZIEŁEM TEATRALNYM - GIMNAZJALNA PRZYGODA ZE SZTUKĄ SCENICZNĄ SPOSOBEM NA KSZTAŁTOWANIE OSOBOWOŚCI

Ze szkoły


Nic tak nie wyrabia wrażliwości na dzieło sceniczne, jak bezpośrednie obcowanie z nim. Mając na uwadze rozwój kompetencji polonistycznych, w tym upowszechnianie wiedzy o różnych tekstach kultury, uczniowie naszego gimnazjum systematycznie uczestniczą w ,,lekcjach teatralnych”. Obcują z dziełem scenicznym, które pozwala im spojrzeć z innej perspektywy na znane dzieło literackie oraz uczyć się wartościować.
W tym roku szkolnym odbyły się takie trzy spotkania realizowane we współpracy z Narodowym Teatrem Edukacji we Wrocławiu.

1. ,,Talenty- mieć czy być” - 26.11.2014r. spektakl podejmujący dyskusję o odwiecznych dylematach człowieka. XXI wiek to pogoń za wszelkimi dobrami, które tylko pozornie mogą zastąpić nam szczęście, rodzinę, posiadanie przyjaciół. Pieniądz, który w owej sztuce jest szczególnie eksponowany, przejmuje władzę nad człowiekiem. Czyni go bezduszną maszyną traktującą wszystkich przedmiotowo i powierzchownie. Wartość obejrzanego spektaklu wynika z jego przekazu oraz przede wszystkich potrzeby odpowiedzenia sobie na pytania: Jak żyć? Co oznacza mieć, a co być?
Sztuka, w której uczestniczyli nasi uczniowie, do doskonała lekcja wychowania w poczuciu wartości. To też okazja do przeanalizowania dylematów wybranych bohaterów literackich, którzy, podobnie jak my, zmagali się z problemem: Co wybrać? W imię jakich wartości żyć? Co cenić i pielęgnować?
W wyjeździe do CK Muza w Lubinie na ww. sztukę uczestniczyli uczniowie klasy Ie, IIa i IIb. Koordynator - Pani Anna Chodyń.

2. ,,Kamienie na szaniec”- 09.01.2015r. - sztuka będąca adaptację słynnego dzieła Aleksandra Kamińskiego.
Świat, w którym żyjemy, wymaga wskazywania autorytetów. Do ich grona możemy zaliczyć ,,piękne i sztachetne postaci” z tejże książki czyli Rudego, Alka i Zośkę. Swoją postawą pokazali, co to jest przyjaźń i odpowiedzialność. Ponadto wykazali się odwagą w działaniach przeciw okupantowi niemieckiemu. Sztuka inspirowana tekstem literackim znów okazała się lekcją zadumy nad życiem jako wartością samą w sobie oraz prawem do godności. Koordynator wyjazdu: Pani Małgorzata Pawlik.

3. ,,Zemsta”- komedia na motywach tekstu Aleksandra Fredry. Ktoś powie: Czy historia Macieja Raptusiewicza, Rejenta Milczka czy przezabawnego Papkina może wywołać zainteresowania, a przede wszystkim rozbawienie wśród młodego odbiorcy? Czy podejmowana przez Fredrę tematyka, jest wciąż aktualna? Oczywiście czasy się zmieniły, ale my pozostajemy tacy sami: skupiamy się na rzeczach nieistotnych, jesteśmy skłonni do sporów i niepotrzebnych waśni. Próbujemy, tak jak Papkin, przywdziewać maski, byleby tylko coś zyskać. Warto więc czasem spojrzeć na siebie przez pryzmat bohatera literackiego i wyciągnąć wnioski na dalsze życie.
W wyjeździe, który koordynowała Pani Anna Chodyń, uczestniczyły klasy: Ib, I c, Ie, II, b, II d i II e.

Sztuka to wielkie bogactwo. Bezpośrednie obcowanie z nią uczy właściwego odbioru oraz pozwala przeanalizować prezentowane na scenie postawy i zachowania. Cykl zajęć teatralnych to dla młodzieży gimnazjalnej doskonała forma usystematyzowania wiadomości przed egzaminem gimnazjalnym.

Anna Chodyń

Z POLA NA STÓŁ - UCZYŃ JEDZENIE BEZPIECZNYM

News


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA obchodzimy 7 KWIETNIA 2015 r. pod hasłem:
„Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym”
Jakość spożywanych pokarmów (ich świeżość, skład czy ewentualne zanieczyszczenie) znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów.
Każdego roku 2 miliony osób, w tym wiele dzieci, umiera z powodu biegunek wywoływanych przez bakterie obecne w żywności i wodzie.
Stale pojawiają się coraz to nowe zagrożenia bezpieczeństwa żywności. Zmiany w jej produkcji, dystrybucji i konsumpcji, zmiany środowiskowe, nowe pojawiające się patogeny, wszystko to stanowi wyzwanie dla krajowych systemów bezpieczeństwa żywności. Większa mobilność ludzi i rozwój handlu dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo międzynarodowego rozprzestrzeniania się zagrożenia.
WHO opracowała 5 kluczy do bezpiecznej żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności:
1. Utrzymuj czystość
2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
3. Gotuj dokładnie
4. Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
5. Używaj bezpiecznej wody i żywności
Informacje związane z tą tematyką można zaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int oraz na stronach Regionalnych Biur WHO.

NASZE DZIECI I ZAGROŻENIA - DOPALACZE RODZICU! ZAPOZNAJ SIĘ Z INFORMACJAMI!

Pilne


Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby. Niekiedy są nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?
Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze 1

Dopalacze 2

Dopalacze 3

Kliknij czytaj więcej, by dowiedzieć się więcej...

1 MARCA DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

News


W piątek 27 lutego 2015 roku duża grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych w Chocianowskim Ośrodku Kultury. Prelekcję na temat genezy święta oraz żołnierzy niezłomnie walczących o niepodległość Polski po II wojnie światowej wygłosił dr Stanisław Bogaczewicz, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia. Następnie uczestnicy obejrzeli film pt. „Czy warto było tak żyć?”. Dokument dotyczył losów kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” (1910 – 1947), który oddał życie na rzecz wolnej Polski. To była wyjątkowa lekcja historii o świadectwie męstwa żołnierzy drugiej konspiracji, ich niezłomnej postawie patriotycznej i przywiązaniu do tradycji niepodległościowej naszej Ojczyzny.

LOSY POLAKÓW NA WSCHODZIE

Konkursy


,,Losy Polaków na Wschodzie”- nasi uczniowie w gronie najlepszych - TO JUŻ TRADYCJA

Od trzech lat uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczą w konkursie kuratoryjnym polegającym na odkrywaniu kart historii. Uczniowie, poprzez udział w konkursie ,,Losy Polaków na Wschodzie” stają się ,,badaczami historii tej znanej oraz tej ukrytej w dokumentach, starych fotografiach oraz wspomnieniach jej uczestników”...

Szkolna drużyna w finale Dolnośląskiego Konkursu ,,Liga Naukowa- humanistyczna”

W dniu 25.02.2015r. szkolna drużyna w składzie: Magdalena Dusza, Emilia Mroczko, Zuzanna Tronina z klasy III A oraz Kacper Pasternacki z kl. IIIB pod opieką nauczyciela Pani Anny Chodyń uczestniczyli w finale wojewódzkiego konkursu ,,Liga Naukowa- humanistyczna’’.

Kliknij czytaj więcej, aby rozwinąć...

REKRUTACJA DO GIMNAZJUM

Pilne


Zarządzenie nr 8/2015 DKO z dnia 2 lutego 2015r. w sprawie terminów rekrutacji do gimnazjów oraz terminów i zasad rekrutacji kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016:

Rekrutacja do gimnazjum

OGŁOSZENIE

Sport


W czasie jesienno-zimowym boiska boczne szkoły są zamknięte, ze względu na brak oświetlenia. Boisko główne jest otwarte.
Osoby, które dokonają zniszczeń ogrodzenia, będą pociągane do odpowiedzialności finansowej.

PROMOCJA ZDROWIA PSYCHICZNEGOMOJA SZKOŁA WSPÓŁPRACY

szkola wspolpracy


GIMNAZJUM DEBATUJE
W październiku 2013 roku nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu "Szkoła współpracy-uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły". Jest to nowy, ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej a współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki -Wysoka jakość systemu oświaty. Celem tego przedsięwzięcia jest wprowadzenie w szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły...

WARSZTATY I „ZADANIA DOMOWE”
Drugim etapem udziału szkoły w projekcie były warsztaty. W projekcie zaplanowano dwa spotkania warsztatowe, przedzielone pracą własną zespołów. Warsztaty (7h) odbyły się w marcu i w maju, oba miały miejsce w Zielonej Górze. Spotkania poświęcone były głównie analizie obecnego stanu współpracy nauczycieli (sprawozdanie z debat) oraz zaplanowaniu przyszłych działań wzmacniających tę współpracę...

Koordynator projektu: Małgorzata Pawlik

Kliknij czytaj więcej, aby rozwinąć...

SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Ze szkoły

Prezydium:
Przewodnicząca : Sylwia Formicka
Zastępca przewodniczącej : Julia Grech
Sekretarz: Marta Łysiak

Sekcje samorządowe :
1) Sekcja medialna :
Aleksandra Bator 2d, Anita Foryś 2, Julia Kaźmierska 1d, Katarzyna Piertuszewska 1d, Wiktoria Fedorowicz 1d

2) Sekcja techniczna :
Karol Choma 3a, Daniel Kowalski 3a, Piotr Burdzy 2a, Konrad Śliwiński 2a, Tomasz Steć 2a, Jakub Śledzikowski 2a

3) Sekcja wizualna - dekoracyjna:
Natalia Tomaszewska 2c, Natalia Grabowska 2c, Galia Kępka 2a, Natalia Zdulska 2a

KONKURSY HISTORYCZNE

Konkursy

Po raz kolejny uczniowie gimnazjum w Chocianowie uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514 Od Cedyni do Orszy”. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:
- Tomasz Steć kl. IIA- opiekun Agnieszka Jaskuła
- Szymon Zborowski kl. IIIB – opiekun Agnieszka Jaskuła
- Weronika Łomako kl.IIC- opiekun Anna Piotrowska

W dniu 27 listopada 2014 r. odbył się etap powiatowy konkursu „Współczesne konflikty zbrojne”. Do konkursu łącznie przystąpiło 12 uczniów. Uczestnicy konkursu odpowiadali indywidualnie na pytania wykraczające poza podstawę programową nauczania wiedzy o społeczeństwie w gimnazjum. Uczeń klasy IIIA Adrian Iwańczak otrzymał tytuł laureata zajmując III miejsce na etapie powiatowym. Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Agnieszka Jaskuła.

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,261,194 Unikalnych wizyt