DZIAŁANIA SZKOŁY NA RZECZ POMOCY UCZNIOM KL. III W WYBORZE DALSZEGO KSZTAŁCENIA - CZYLI O SZKOLNYM OŚRODKU KARIERY
printer
DZIAŁANIA SZKOŁY NA RZECZ POMOCY UCZNIOM KL. III W WYBORZE DALSZEGO KSZTAŁCENIA - CZYLI O SZKOLNYM OŚRODKU KARIERY

Już niebawem uczniowie klas III będą musieli dokonać jednego z najważniejszych wyborów. Nauka w gimnazjum dobiega dla nich końca i nadchodzi czas na określenie preferencji zawodowych oraz podjęcie decyzji o dalszym kształceniu. Dla wielu z nich to trudny wybór. Wśród gimnazjalistów są tacy, którzy nie wiedzą czy wybrać szkołę zawodową, technikum, czy liceum. Chcąc przybliżyć im zasady nauki w różnych modelach kształcenia Panie Anna Chodyń i Agnieszka Jaskuła- koordynatorki Szkolnego Ośrodka Kariery organizowały spotkania z doradcami zawodowymi. Każda z klas III uczestniczyła w spotkaniach, podczas których mogła poznać model kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym. Dowiedziała się, czym różni się nauka w technikum od nauki w zawodówce czy liceum. Ponadto poznała zasady odbywania praktyki czy uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji. Uczniowie mieli organizowane spotkania z przedstawicielami zawodów oraz odbywali wycieczki edukacyjne.

Ostatnio w dniach 14.04.2016r. i 25.04.2016r. dwie grupy uczniów klas III uczestniczyły w wyjazdach do Restauracji ,,Oberża’ w Lubinie i przy Szybie SW-1 Sieroszowice. Wyjazd był zorganizowany przez Panią Agnieszkę Hruszowiec i Pana Wojciecha Wróbla w wyniku współpracy z Zespołem Szkół w Chocianowie. Szkoła ta od września uruchamia w Zasadniczej Szkole Zawodowej nowy kierunek - kucharz. Chcąc rozpropagować swoją inicjatywę zaprosili uczniów naszego gimnazjum do poznania pracy w gastronomii. Podczas wyjazdów uczniowie zwiedzili restaurację ,,Oberża” z kompleksem hotelowym. Mogli obserwować pracę kucharzy, kelnerów, barmanów. Mieli też okazję stanąć za barem, przygotować dla pozostałych napoje oraz spróbować, jak smakują żabie udka.

We wtorek, 26 kwietnia wezmą udział w Dniu Otwartych Drzwi w Zespole Szkół. Tam spotkają się z nauczycielami, przedstawicielami zakładów współpracujących ze szkolą. Będą mieli okazję zwiedzić placówkę oraz uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Liczymy na to, że podejmowane działania pomogą naszym uczniom dokonać dobrego wyboru.

Uczniów klas III zachęcamy do zapoznania się z zarządzeniem nr 2/2016 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów rekrutacji do szkól ponadgimnazjalnych.